حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

خواص گیاه پنج انگشت برای سلامتی زنان

در این بخش با خواص گیاه پنج انگشت برای سلامتی زنان آشنا می شویم. میوه این گیاه اثرات درمانی زیادی برای رحم دارد. قاعدگی را تنظیم می کند و برگ این گیاه ورم های رحمی را بهبود می بخشد و عفونت را پاک می سازد.

گیاه پنج انگشت، معجزه ای برای زنان نازا

 

گیاه پنج انگشت، یکی از بهترین گیاهان برای سلامت دستگاه تناسلی زنان است. این گیاه فواید بسیار زیادی دارد ولی برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید صبور باشید و مصرف آن مداوم باشد.

در بهبود مشکلاتی نظیر سندروم پیش از قاعدگی، کاهش سطح هورمون پروژسترون، اختلال در تخمک گذاری، سیکل قاعدگی نامنظم، آمنوره یا قطع قاعدگی مؤثر است.

این گیاه بومی کشور یونان و ایتالیا است و در نواحی غربی از این گیاه برای درمان اختلالات باروری در زنان استفاده می کنند. گیاه شناسان معتقدند یکی از بهترین درمان های گیاهی برای بهبود باروری استفاده از گیاه پنج انگشت است.

گیاه پنج انگشت

 

گیاه پنج انگشت چه کاربردهای بالینی دارد؟

امروزه یافته ها نشان می دهد گیاه پنج انگشت در بدن ما اثرات تنظیم کنندگی بر غدد هیپوفیز دارد. همان طور که می دانید غدد هیپوفیز در بدن زنان عملکرد تخمدان ها را کنترل می کند و با ترشح هورمون هایی تخمدان ها را تحریک کرده و هورمون های جنسی ترشح می شوند.

 

مطالعات مختلف نشان داده است که گیاه پنج انگشت دارای کاربردهای بالینی زیر می باشد:

گیاه پنج انگشت ترشح هورمون محرک فولیکول (FSH) را مهار می نماید و به این ترتیب با افزایش ترشح هورمون جسم زرد (LH)، ترشح هورمون پروژسترون در بدن زنان افزایش می یابد.
به طولانی کردن فاز لوتئال چرخه قاعدگی کمک می نماید. این گیاه فاقد هرگونه هورمون است ولی به بدن در ترشح هورمون جسم زرد یا همان هورمون LH کمک می نماید. اگر فاز لوتئال چرخه قاعدگی طولانی شود ترشح هورمون جسم زرد افزایش می یابد و تخمک گذاری صورت می گیرد که این نکته برای خانم هایی که با مشکل اختلال درتخمک گذاری روبرو هستند مفید است.
از پیشرفت بیماری آندومتریوز (زمانی که لایه پوشاننده داخل رحم در هر جایی به غیر از رحم پدیدار شود) جلوگیری می نماید.

در آلمان بسیاری از متخصصین زنان از این گیاه برای درمان بیماری آندومتریوز خفیف تا متوسط استفاده می کنند.
گیاه پنج انگشت می تواند مانع از سقط جنین در دوران بارداری شود. اگر سقط جنین بر اثر کاهش سطح هورمون پروژسترون باشد، این گیاه می تواند با افزایش سطح هورمون پروژسترون مانع از سقط جنین شود. البته تا به حال شواهدی که نشان دهد مصرف این گیاه در دوران بارداری خطرناک است دیده نشده است ولی بهتر است قبل از مصرف پنج انگشت در دوران بارداری با پزشک خود مشورت نمایید.
در بهبود علائم سندروم پیش از قاعدگی یا PMS مؤثر است. تحقیقات نشان داده است که گیاه پنج انگشت نقش زیادی در بهبود علائمی نظیر افسردگی، حساسیت سینه ها، جوش های پوستی و سردرد قبل از قاعدگی دارد.

نتیجه یک مطالعه نشان داد زنانی که از گیاه پنج انگشت برای بهبود علائم سندروم پیش از قاعدگی استفاده می کردند ۳۲ درصد از آنها در همان ماه اول استفاده بهبود یافتند و ۸۴ درصد از این زنان پس از ۳ ماه مصرف این گیاه بهبود کامل پیدا کردند.

 

گیاه پنج انگشت

گیاه پنج انگشت مناسب برای سندرم پیش از قاعدگی

گیاه پنج انگشت در درمان آمنوره یا قطع قاعدگی مؤثر است. این گیاه با افزایش ترشح هورمون پروژسترون قطع قاعدگی را درمان می کند. در مطالعه صورت گرفته ۶۵ درصد از زنانی که به دلایلی دچار آمنوره یا قطع قاعدگی شده بودند پس از ۶ ماه مصرف این گیاه دوباره سیکل قاعدگی منظمی را تجربه کردند.

این گیاه همچنین در تولید شیر در زنانی که تازه زایمان کرده اند مؤثر است. از دیرباز مصرف این گیاه برای تولید شیر در مادران مورد استفاده قرار می گرفته است. مصرف این گیاه بلافاصله پس از زایمان تا ۱۰ روز برای کمک به تولید شیر توصیه می شود.

 

نکات قابل توصیه در مورد گیاه پنج انگشت

امروزه برخی از کارخانجات داروسازی عصاره استخراج شده از این گیاه را به فرم کپسول و قطره های خوراکی تولید کرده اند، بهتر است این گیاه یکبار در روز و با معده خالی و ترجیحاً ۱ ساعت قبل از صبحانه مصرف شود.

همواره این نکته را مدنظر قرار دهید که برای اثربخشی بیشتر این گیاه، مصرف آن باید به صورت مداوم و حداقل ۶ ماه صورت گیرد.

اکنون عوارض جانبی خطرناکی از مصرف این گیاه گزارش نشده است، ممکن است در تعداد کمی از مصرف کنندگان عوارضی نظیر تهوع، ناراحتی های گوارشی، حساسیت های پوستی و سردرد رخ دهد. البته در زنان مبتلا به افسردگی مصرف گیاه پنج انگشت می تواند علائم بیماری شان را تشدید نماید.

همان طور که در بالا نیز اشاره شد به دلیل نقشی که این گیاه در افزایش ترشح هورمون پروژسترون دارد مانع ازسقط جنین می شود به همین دلیل گیاه شناسان عقیده دارند مصرف این گیاه در سه ماه اول بارداری بی خطر است ولی از ماه چهارم به بعد بهتر است مصرف آن قطع شود زیرا این گیاه باعث تولید شیر زودتر از حد موعد آن می شود.

admin♥
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
تهران خیابان پیروزی، خیابان 21متری دهقان، خیابان نجف پور، پلاک83
77439684 021
atariyas83@gmail.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X