حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

خواص شیر خشت چیست؟

خواص شیر خشت چیست؟

خواص شیر خشت چیست؟

به صمغ درخت زبان گنجشک گل، شیرخشت گفته میشود. خواص شیرخشت شامل درمان زردی نوزادان، ضد یبوست، کاهش تب شدید اطفال، تب حصبه و درمان زونا است.

طبع آن گرم و از نظر رطوبت معتدل است.

خواص شیر خشت چیست؟

شیر خشت، ماده‌ای سفید رنگ، كمی مایل به زرد و شیرین اسـت و به آن شیر خاشاک نیز گفته میشود. شیرخشت، از درخت زبان گنجشک گل به دست می‌آید و به طور طبیعی در اثر نیش حشره‌ای به نام Cicata orni كه در منطقه وجود دارد، مقدار كمی از آن و در اصطلاح “مان”، از درخت خارج می‌شود ولی میتوان در اثر شكافی كه در تنه درخت ایجاد کرد، شیر خشت را به مقدار زیاد تجاری نیز استخراج نمود. لازم به توضیح است که درخت زبان گنجشک گل در شرایط اقلیمی و رویشگاه طبیعی خود به قدر كافی شیرخشت می‌دهد ولی در خارج از آن محیط و شرایط اگر كاشته شود، البته می‌روید و رشد می‌كند ولی از نظر استخراج “مان” ممكن است قابل توجه نباشد. این صمغ گیاهی مفید، دارای انواع مختلفی اسـت كـه از چندین گونه مختلف این گیاه گرفته می‌شود و از نظـر خـواص مسـهلی و سایر خواص كم و بیش شبیه یکدیگر هستند.

شیرخشت در بازار بـه سه صورت عرضه میشود. نوع اول اشكی نام دارد كه بـه صـورت قطعات متبلور، سوراخدار و اشكی شكل به قطر یـك انگشـت بوده و خالص‌تر از سایر اقسام است. ایـن نـوع شیرخشـت در بازار بین المللی به شیرخشت سیسیلی معروف است و رنـگ آن سفید با طعم شـیرین و خیلی كـم تهوع‌آور اسـت، نـوع دوم شیرخشت تخته‌ای یا تكه‌ای بـا رنگ زرد تیـره، غیرخـالص و طعم آن شیرین است و خیلی نامطبوع‌تـر از نـوع اول اسـت. نوع سـوم شیرخشـت چرب اسـت كـه ناخالصترین نـوع شیرخشت بوده كه در جریان فاسد شدن است و طبعاً ارزانتر و كم خاصیت‌تر از سایر اقسام است.

خواص شیر خشت چیست؟

خواص شیرخشت (طبیعت و خواص درمانی

انواع شیرخشت از نظر طبیعت كمی گرم و از نظر رطوبت و یبوست معتدل است. برخی خواص دارویی این صمغ عبارتند از: 

  • از مهمترین خواص شیرخشت، درمان زردی نوزادان است که از گذشته مورد استفاده بوده است، تحقیقات محققان نیز نشان داده، استفاده از عصاره گیاه دارویی شیرخشت اثر مطلوبی بر بهبود نوزادان مبتلا به زردی دارد، به این منظور مقداری از آن را همراه با عرق بید کاسنی مخلوط کرده و روزانه مصرف شود.
  • مصرف شیرخشت موجب درمان یبوست می‌شود و جزء ملین‌های قندی محسوب میگردد.
  • شیرخشت را به عنوان ماده مغذی و دارو مصرف می‌كنند و در دهان ایجاد برودتی مطبوع می‌كند كه از تشـنگی كاسته و رفع عطش می‌كند.
  • شیرخشت را در تب‌های حصبه‌ای و سـرخك بـه عنـوان ملین ملایم بدون اثر تحریكی شدید به كار می‌برند. برای درمان تب حصبه یا روده باید پنج گرم آن را در دو لیوان آب هندوانه حل کرده در طول روز هر مرتبه یک فنجان از آن را جرعه جرعه بنوشند.
  • از جدیدترین خواص شیرخشت، نتایج تحقیقاتی است كه بر روی آن بـه عمل آمده و ثابـت كـرده اسـت كـه شیرخشت عامل بزرگ ضد تشعشعات اتمی است و می‌تواند بشر را ۵۰ درصـد و در مطالعه ای دیگر ۱۰ تا ۱۵ درصد در برابر خطرات تشعشعات اتمی محافظت كند.
  • شیرخشت بـرای تقویت كبد، معـده و احشـاء داخـل شـكم مفیـد اسـت و بـرای سـرفه، خشونت سینه و حلقداروی خوبی محسوب می‌گردد.
  • ضماد شیرخشت جلا دهنده پوست است، همچنین برای روشن شدن پوست، تمیز کردن صورت و شاداب کردن آن یک لیوان شیر تازه گاو را با پنج گرم شیر خشت مخلوط کرده سه مرتبه در روز پوست صورت را با آن پاک کنید.
  • برای درمان و رفع تب اطفال باید پنج گرم شیرخشت را در یک بطری عرق بید کاسنی حل کرده، هر یک الی دو ساعت یک مرتبه نصف الی یک فنجان با آن بخورانید.
  • گاهی در اثر مصرف غذاهای نامناسب، معده مرتب صدا می‌دهد و صدای غرغر کردن آن را نزدیکان میشنوند، به این منظور ۳ گرم زیره سیاه را با یک لیوان آبجوش پانزده دقیقه دم کرده در آن ۲ گرم شیر خشت را حل کنید و نیم ساعت بعد از غذا میل کنید.
  • از شیرخشت برای کمک به درمان زونا (آبله مرغان در بزرگسالان) میتوان بهره برد. 

مضرات شیرخشت (موارد احتیاطی و منع مصرف) 

برای استفاده از شیرخشت برای درمان زردی نوزادان همواره بایستی جانب احتیاط را رعایت نمود و زیر نظر پزشک یا متخصصان طب سنتی از آن استفاده شود، همچنین لازم است جهت استفاده از آن از فراورده‌های مطمئن و استاندارد استفاده نمود.

♥admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
تهران خیابان پیروزی، خیابان 21متری دهقان، خیابان نجف پور، پلاک83
77439684 021
atariyas83@gmail.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X