حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

خواص بابا آدم و فواید آن برای سلامتی

آشنایی با خواص بابا آدم و فواید آن برای سلامتی

در این مطلب با خواص بابا آدم، کاربردها و فواید برای سلامتی و درمان بیشتر آشنا خواهیم شد؛ با ما همراه باشید.

آشنایی با گیاه بابا آدم:

بابا آدم گیاهی علفی است. ساقه این گیاه راست و پر شاخ و برگ می باشد، طولش از۸۰سانتی متر تا دو متر می شود و پوشیده ازکرک های زبر و خشن می باشد.

برگ های بابا آدم بسیار درشت ، بیضوی و ساده میی باشد که در زیرمایل به سفیدی و در رویش سبز رنگ می باشد. گل هایش به رنگ قرمز مایل به بنفش می باشد . گل  گیاه کروی شکل و پوشیده از فلس های که به قلاب های کوچکی منتهی می گردد. ریشه آن دراز ، کمی ضخیم و دوکی شکل می باشد. پوست ریشه بابا آدم قهوه‌ای، مغز آن سفید، طعمی شیرین و بویی نامطبوع دارد.

میوه آن پس از رسیدن به صورت فندقی با ۳ یا ۴ سطح به رنگ زرد حنایی می باشد.

این گیاه به صورت خودرو در اروپا و شمال آمریکا می‌روید و در ایران در اطراف تهران، البرز، جاده چالوس، رودبار و تفرش دیده می‌شود. نوع خودرو و وحشی آن نیز در دشت‌ها و نواحی معتدل و مرطوب و سایه، در باغچه و کنار آب‌ها و یونجه زارها، مراتع و مزارع می‌روید. این گیاه در برخی نقاط دنیا پرورش داده می‌شود. این گیاه به نام های باردان، فیل گوش، لوف و آراقیطون نیز شناخته می‌شود.

قسمت‌های مورد استفاده این گیاه ریشه، برگ و تخم این گیاه است.

 آشنایی با خواص بابا آدم و فواید آن برای سلامتی

ترکیبات گیاه بابا آدم

 ریشه بابا آدم حاوی مقدار فراوانی اینولین می‌باشد. این دیگر ترکیبات موجود در ریشه این گیاه پرخاصیت می توان به تانن، رزین، آهن، کلسیم، پتاسیم، منیزیم، اسیداولئیک، اسیدلینولئیک، ویتامین C و B6 اشاره کرد.

طبیعت گیاه بابا آدم سرد و خشک است.

خواص بابا آدم

۱- خواص بابا آدم برای کنترل فشار خون

بابا آدم به عنوان منبع غنی از پتاسیم، درمانی طبیعی برای کنترل فشار خون است. این کار را با حذف مقدار مازاد سدیم در جریان خون انجام می‌دهد تا فشار خون را همیشه تحت کنترل نگه دارد.

۲- کمک به گوارش

بابا آدم حاوی ترکیباتی است که نه تنها قادر هستند مواد سمی را از دستگاه گوارش بزدایند بلکه می‌توانند به عنوان ملینی معتدل برای کمک به گوارش و بهبود حرکت روده‌ها جهت بهینه‌ کردن جذب عالی مواد مغذی عمل کنند.

۳- خواص بابا آدم برای برطرف کردن یبوست

یکی از علل اصلی یبوست این است که دستگاه گوارش نمی‌تواند با سرعت نرمال تحرک کند. عواملی که موجب این امر می‌شوند می‌توانند متفاوت باشند. بابا آدم که غنی از فیبر است کمک می‌کند این مشکل بسیار آسان‌تر از آنچه فکرش را می‌کردید برطرف شود.

۴- کنترل سطح قند خون

بابا آدم به دلیل کالری پایینی که دارد، برای حفظ شاخص گلیسمیک عالی است و در عین حال قادر است سطح قند خون را کنترل کند (فقط کافی است روزی یک فنجان دمنوش بابا آدم بنوشید.)

۵- خواص بابا آدم برای کاهش کلسترول خون

فیبر موجود در گیاه بابا آدم باعث کنترل و پایین آوردن کلسترول خون می شود. فیبر جلوی کلسترول بد را می‌گیرد و سیستم بدن به صورت خودکار تولید کلسترول خوب را افزایش خواهد داد.

 

آشنایی با خواص بابا آدم و فواید آن برای سلامتی

 

۶- حفاظت از سیستم قلبی عروقی

کلسترول و ناراحتی‌های عروق کرونر می‌توانند عامل اصلی مشکلات قلبی باشند. بابا آدم راه حل بی نظیری برای حفظ سطح کلسترل است و مانع لخته شدن خون می‌شود. لخته‌ی خونی می‌تواند موجب بروز ناراحتی کرونر شود.

۷- خواص بابا آدم برای پاکسازی کبد

کبد یکی از ارگان‌های مهم بدن است و بابا آدم حاوی ترکیبی است که کبد را از مواد سمی و شیمیایی خطرناک پاک می‌کند و در عین حال صفرا را افزایش می‌دهد تا کبد عملکرد بهینه‌ تری داشته باشد.

۸- خواص بابا آدم برای بهبود سلامت پوست و درمان آکنه و اگزما

بابا آدم مملو از آنتی‌اکسیدان هاست. آنتی اکسیدان های موجود در بابا آدم نه تنها پوست را پاک و سالم نگاه می دارند بلکه برای درمان ناراحتی های پوستی مانند کورک، آکنه و حتی اگزما نیز مفید هستند.

۹- درمان طبیعی سرطان

ترکیب خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدان‌های موجود در ریشه‌ی بابا آدم می تواند رشد سلول‌های سرطانی را محدود می‌کند. ثابت شده‌است که این گیاه دارویی علاوه بر فراهم کردن آنتی‌اکسیدان‌ها و پاکسازی خون از سموم، رشد تومورهای سرطانی مانند سرطان لوزالمعده را نیز محدود می‌کند.

۱۰- خواص بابا آدم برای تنظیم فعالیت‌های هورمونی

بابا آدم یکی از خوراکی‌هایی است که همیشه با مشغول فعالیت نگه داشتن بدن، تعادل هورمونی را حفظ خواهد کرد.

۱۱- تقویت سیستم ایمنی بدن

بابا آدم سرشار از ویتامین‌ C و ویتامین E است و این ویتامین‌ها برای بهبود سیستم ایمنی مفید هستند چون می‌توانند به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کنند.

 

آشنایی با خواص بابا آدم و فواید آن برای سلامتی

 

۱۲- علاج طبیعی سرماخوردگی و تب

از دوران باستان، ریشه‌ی بابا آدم به عنوان علاج طبیعی سرماخوردگی و تب استفاده می‌شده است. خواص ضد انعقادی و خلط آور آن برای درمان سرماخوردگی، گلو درد، سرفه و تب مفید هستند.

۱۳- خواص بابا آدم برای تصفیه ی خون

عوامل پاک کننده‌ی موجود در بابا آدم می‌توانند خون‌ را پاک و عاری از رادیکال‌های آزاد نگه دارند در حالی که به طور همزمان خطر تجمع لخته‌های خونی غیر ضروری در شریان‌ها و رگ‌ها را کاهش می‌دهند.

۱۴- حفظ عملکرد سیستم لنفاوی

سیستم لنفاوی سیستم تخلیه‌ی داخلی بدن است. بعضی از ترکیب‌های یافت شده در بابا آدم به عنوان سم‌زدا برای حفظ وضعیت سیستم لنفاوی ضروری هستند.

۱۵- خواص بابا آدم برای بهبود سلامت کلیه

بابا آدم به عنوان یک سم زدا برای سلامت کلیه‌ها مفید است. چون تمام مواد سمی و غیرضروری درون بدن را می‌شوید و دفع می‌کند. به این ترتیب باعث تسهیل عملکرد کلیه‌ها می‌شود.

۱۶- ادرار آور طبیعی

بابا آدم ترکیبی دارد که بدن را از میزان آب اضافی مصون نگه می‌دارد و از طریق دفع در ادرار رطوبت بدن را در حد استاندارد نگه می‌دارد.

۱۷- دارای خواص ضد التهابی

یکی از فایده‌های خارق‌العاده‌ی بابا آدم برای سلامتی انسان‌ها خواص ضدالتهابی قدرتمندی است که نه تنها تمام انواع ناراحتی‌های التهابی را به خوبی درمان می‌کند بلکه شما را از بیماری‌ها خطرناک ناشی از التهاب نیز مصون می‌دارد.

۱۸- خواص بابا آدم به عنوان تسکین دهنده آرتریت

بابا آدم با وجود خواص ضد التهابی که دارد در واقع نه تنها آرتریت را تسکین می‌دهد بلکه برای از بین بردن بعضی از ناراحتی‌های التهابی مانند روماتیسم نیز عالی است.

 

آشنایی با خواص بابا آدم و فواید آن برای سلامتی

 

۱۹- درمان ورم لوزه

ورم لوزه به وسیله‌ی ویروس‌های التهابی خاص به وجود می‌آید و بابا آدم به عنوان گیاه دارویی که حاوی خواص ضد التهابی است برای درمان ورم لوزه راه حل خوبی است.

۲۰- کمک به کاهش وزن

بابا آدم کالری بسیار پایینی دارد، بنابراین در طول دوره‌ی اعمال رژیم کاهش وزن خوراکی بسیار کاملی به حساب می‌آید. به علاوه، به عنوان سم زدا، بابا آدم جذب بهینه‌ی مواد مغذی را جهت حفظ تناسب اندام تضمین می‌کند.

۲۱- خواص بابا آدم برای ناراحتی‌های عصبی

سیستم عصبی نیز به اندازه‌ی سایر سیستم‌ها مهم است و باباآدم حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند ویتامین C و ویتامین E است که می‌تواند شما را از آسیب بعضی ناراحتی‌های عصبی دور نگه دارد.

۲۲- کمک به بهبود سلامت ذهن

برای داشتن ذهنی سالم و حافظه‌ای فوق‌العاده قوی به یک رژیم سالم نیاز دارید که غنی از ویتامین B6 باشد؛ بابا آدم یکی از گیاهانی است که در صدر فهرست خوراکی‌های مفید برای مغز قرار می‌گیرد.

۲۳- خواص بابا آدم برای تحریک اشتها

بابا آدم می‌تواند رفلاکس اسید معده و مشکل اسیدیته‌ را حل کند و ظرف اندک زمانی اشتها نیز بهبود پیدا خواهد کرد.

۲۴- بهبود عملکرد جنسی

مطالعات اخیر اثر چشمگیر بابا آدم در بهبود عملکرد جنسی مردان و زنان را اثبات کرده‌اند. این کاربرد گیاه بابا آدم به زمان‌های خیلی دور باز می‌گردد.  این گیاه دارویی با افزایش عملکرد و رفتار جنسی، ارتباط دارد.

۲۵- خواص بابا آدم به عنوان ضد باکتری و ضد عفونی کننده

بابا آدم منبع عوامل ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده است. به این دلیل که مملو از پلی‌استیلن و مواد شیمیایی گیاهی است که می‌توانند به عنوان راه حلی عالی برای تمام انواع ناراحتی‌های ناشی از عفونت قارچی یا باکتریایی عمل کنند.

 

آشنایی با خواص بابا آدم و فواید آن برای سلامتی

 

۲۶- جلوگیری از ریزش مو و درمان شوره سر

ریزش مو اکثرا مردان را درگیر خود می‌کند اما بعضی از زنان نیز از آن رنج می‌برند. بابا آدم می‌تواند به رفع خشکی پوست سر که می‌تواند یکی از عوامل ریزش مو باشد کمک کند و باعث رشد بهتر مو شود. علاوه بر آن بابا آدم نه تنها شوره را از پوست سرتان برطرف می‌کند بلکه مشکل خارش پوست را نیز حل می‌کند.

۲۷- خواص بابا آدم به عنوان نرم کننده خانگی مو

می‌توانید در خانه با استفاده از این گیاه، یک نرم کننده مو درست کنید تا موهایی سالم و کاملا با طراوت داشته باشید.

۲۸- خون را از سموم پاک می‌کند

یافته‌های علمی در سال ۲۰۱۱ نشان داد که آنتی‌اکسیدان موجود در گیاه دارویی باباآدم نه تنها سیستم بدن را پاک می‌کند، بلکه خون را نیز از سموم عاری می‌سازد. ریشه‌ی بابا آدم خون را سم‌زدایی می‌کند و سبب بهبود گردش خون می‌شود. و با این اثراتی که روی بدن دارد، به سلامت موها نیز کمک شایانی می‌کند.

طرز استفاده از گیاه بابا آدم

گیاه بابا آدم را می توان به صورت دم کرده ریشه، جوشانده ریشه و تنطور استفاده کرد. همچنبن در ترکیب با گیاهان دارویی دیگر مانند شیرین بیان نیز استفاده می شود.

 

آشنایی با خواص بابا آدم و فواید آن برای سلامتی

 

عوارض و موارد منع مصرف گیاه بابا آدم

– به زنان باردار و شیرده توصیه می شود از مصرف بابا آدم پرهیز کنند.

– ممکن است برای افرادی که نسبت به گل مروارید یا گل داودی حساسیت دارند واکنش آلرژیک ایجاد کند.

– کسانی که از دهیدراته‌ی بدن رنج می‌برند به علت خاصیت ادرار آوری اش باید از مصرف آن اجتناب کنند.

–  مصرف بابا آدم بعد و قبل از عمل جراحی بزرگ می‌تواند خطر خونریزی را افزایش دهد.

– باید اطلاع داشته باشید که ریشه‌ی بابا آدم از کجا به دست آمده است چون بابا آدم بسیار شبیه بلادون (گیاهی بسیار سمی است) به نظر می‌رسد.

– کسانی که به عنوان جزيی از درمان دارویی خود مکمل پتاسیم مصرف می‌کنند باید از مصرف بابا آدم اجتناب کنند چون مقدار پتاسیم بالای موجود در آن ممکن است مسمومیت پتاسیم ایجاد کند.

admin♥
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
تهران خیابان پیروزی، خیابان 21متری دهقان، خیابان نجف پور، پلاک83
77439684 021
atariyas83@gmail.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X