حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

آشنایی با خواص گل ختمی و فواید دارویی آن

آشنایی با خواص گل ختمی و فواید دارویی آن

در این بخش از عطاری یاس به بررسی خواص گل ختمی و فواید دارویی و درمانی آن می پردازیم؛ با ما همراه باشید.

آشنایی با گل ختمی:

ختمی، گیاهی علفی و دو ساله است و ارتفاع آن به تقریبا ۲ متر می رسد. ساقه آن از کرک های ریز که به رنگ خاکستری می باشد پوشیده شده و برگ هایی پهن، دندانه دار و مانند قلب دارد. گل های آن بزرگ، به رنگ سفید مایل به قرمز،ارغوانی،سفید، صورتی و زرد می باشد که به صورت دسته های سه تایی در اواخر تابستان ظاهر می گردد و تا پایان پاییز هم ادامه می یابد. ختمی بومی مناطق شرق مدیترانه، جنگل های گرمسیر هندوستان و از خانواده پنیرکیان می باشد.گل ها بر دو نوع هستند. بوته هایی با گل های پر از پر و دیگری بوته هایی با گل های کم پر. ختمی به علت برخورداری از گل های زیبا به صورت گیاه زینتی در باغچه ها کاشته می شود. تمامی قسمت های این گیاه استفاده طبی دارند.

گل ختمی به در دو نوع کوهی و باغی یافت می شود.

 

ترکیبات گل ختمی

مهم ترین ترکیب ریشه ی گل ختمی، موسیلاژ آن است که در فصول مختلف، درصد آن متفاوت است و در زمستان به حداکثر می رسد. درصد موسیلاژ ریشه ی ختمی را بین ۱۰ تا ۳۵ درصد تخمین می زنند. موسیلاژ در اثر هیدرولیز، قندهای رامنوز، گالاکتوز و اسید گالاکتورونیک، ایجاد می کند. علاوه بر آن دارای فلاونوئید، پکتین، قندها، آسپاراژین و کمی استرول است.

 

آشنایی با خواص گل ختمی و فواید دارویی آن

 

خواص گل ختمی و فواید دارویی آن

 

۱- درمان تب

تب می تواند نشانه دفاعی بدن در برابر حضور باکتری ها یا ویروس هایی که به سیستم ایمنی حمله می کنند، باشد. در این حالت گل ختمی می تواند تب دارد را درمان کند.

دلیلی که باعث می شود گل ختمی قادر به درمان تب داشته باشد، وجود خواص ضد عفونی در آن است. این گیاه به رفع گرفتگی بینی و درمان علائم سرماخوردگی مفید است و منجر به درمان طبیعی تب می شود. این درمان از زمان های باستان مورد استفاده قرار گرفته است. شما می توانید یک فنجان چای گل ختمی را برای تسکین تب بنوشید.

۲- خواص گل ختمی برای التیام زخم

در حقیقت، گیاهانی که دارای اثرات ضد التهابی هستند برای التیام زخم ها و کبودی ها مفید هستند و درد زخم ها و کوفتگی را کاهش می دهند.

این امر در مورد گل ختمی نیز صادق است. مشخص شده است که فواید سلامتی آن به گونه ای است کخ به التیام سریع تر زخم ها کمک می کند.

این گیاه باعث کاهش درد ناشی از آسیب می شود. برای درمان زخم، شما می توانید برگ های گل ختمی را بجوشانید و آن را در منطقه آسیب دیده استعمال کنید.

۳- درمان نیش مار

گل ختمی در درمان خارش از گزش حشرات مفید است. هم چنین به تسکین سوختگی نیز کمک خواهد کرد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که برگ های خرد شده این گیاه را به منطقه آسیب دیده اعمال کنید.

۴- خواص گل ختمی برای درمان گلو درد

جوشانده گل ختمی نسخه ی عالی طب سنتی برای درمان گلو درد است. می توانید چای گل ها، دانه ها و ریشه های ختمی را مصرف کنید. علاوه بر این، شما می توانید شکر و عسل را برای شیرین شدن چای اضافه کنید.

توصیه می شود که این چای را برای درمان سرفه خشک و جلوگیری از سوزش گلو بنوشید.

۵- گل ختمی برای درمان سرماخوردگی

این گیاه می تواند برای درمان تب و سرماخوردگی هم مفید باشد. شما می توانید این چای را از دانه ها، ریشه ها و گل های گل ختمی تهیه کنید. می توانید این چای گیاهی را بنوشید تا التهاب بدن، تب و سرماخوردگی را کاهش دهید. چای گل ختمی به افزایش گردش خون و سم زدایی بدن کمک خواهد کرد. در واقع، این چای گیاهی بدن شما را آرام خواهد کرد.

۶- گل ختمی برای تسکین مشکلات تنفسی

گل ختمی می تواند به تسکین مشکلات تنفسی کمک کند. می توانید برای درمان مشکلات تنفسی مانند آسم و گرفتگی بینی، چای گل ختمی بنوشید. در واقع می توانید به سادگی ریشه آن را آسیاب کنید و آن را به عنوان یک چای تهیه کنید. گل ختمی برای تسکین گلو و بیماری های تنفسی بسیار ارزشمند خواهد بود.

۷- تحریک اشتها

ریشه گل ختمی را می توان به عنوان یک محرک اشتها مصرف کرد. مطالعات مختلف نشان می دهد که ماهیت نشاسته ای ریشه گل ختمی، سطح اشتها را افزایش می دهد.

۸- خواص گل ختمی برای بهبود درد دندان درآوردن نوزادان

ریشه های گل ختمی برای نوزادان ایمن و بی ضرر است. می توانید یک دهانشویه را با ریشه های آن تهیه کنید و سپس درد و سوزشی را که نوزادان در زمان دندان دراوردن تجربه می کنند کم می کند.

۹- بهبود عملکرد دستگاه گوارش و هاضمه

گل ختمی به دلیل اثرات ضد التهابی دارد که از بدن در برابر خطر بیماری ها محافظت می کند. هم چنین با وجود خواص آرامش بخشی که دارد در بهبود سلامت هاضمه نقش دارد.

خواص ضد التهاب و آرام بخش به حفاظت از شکم و روده از آسیب التهاب کمک خواهد کرد. در نتیجه گل ختمی برای درمان مشکلات گوارشی از قبیل زخم، درد شکمی، اسهال و بیماری روده تحریک پذیر، بسیار مؤثر خواهد بود.

۱۰- خواص گل ختمی برای بهبود گردش خون

یکی از فواید سلامتی گل ختمی افزایش گردش خون است. نتایج مشاهدات نشان می دهد عصاره گل های ختمی می تواند گردش خون را بهبود ببخشد.

برای این کار می توانید ۵ میلی لیتر از عصاره گل ختمی را بنوشید.

 

آشنایی با خواص گل ختمی و فواید دارویی آن

 

۱۱- درمان خونریزی لثه

یکی دیگر از خواص گل ختمی درمان خونریزی لثه است. گل ختمی می تواند به عنوان دهانشویه استفاده شود. هم چنین به خاطر وجود خواص ضد التهابی به درمان درد لثه، و سوزش نیز کمک می کند.

از ریشه گل ختمی برای تهیه دهانشویه استفاده می شود. علاوه بر این، گل ختمی می تواند به عنوان تسکین دهنده، ادرار آور و نرم کننده عمل کند. در نتیجه برای داشتن دهان سالم و تازه، استفاده از گل ختمی بهترین روش است.

۱۲- خواص گل ختمی برای بهداشت و سلامت زنان

ریشه و گل های ختمی به تسکین درد و سوزش معده در زنان کمک خواهند کرد. چیزی که باعث می شود گل ختمی با کمک به درمان خروج واژینال تبدیل به یک درمان طبیعی بزرگ می شود.

می توانید گل و ریشه های آن را آسیاب کنید و با اضافه کردن عسل آن را به یک چای تبدیل کنید. بنابراین، با مزایای ارائه شده توسط گل ختمی، سلامتی زنان را ارتقا خواهد داد.

۱۳- خواص گل ختمی برای زنان باردار

گل ختمی برای افزایش تولید شیر زنان مفید خواهد بود. به همین دلیل، شما می توانید ریشه ها و برگ هایش را بجوشانید و این کار را انجام دهید. علاوه بر این، گل ختمی نیز می تواند از سقط جنین نیز جلوگیری کند.

۱۴- بهبود سلامت مو

گل ختمی در ارتقا سلامت مو نیز نقش مهمی دارد. گل ختمی می تواند به عنوان نرم کننده گیاهی موثر استفاده شود.

در نتیجه با استفاده منظم از این نرم کننده مو، شما موهای صاف و نرمی خواهید داشت و در واقع از شر موهای خشک خلاص می شوید.

علاوه بر این، مشهور است که گل ختمی می تواند رنگ موی طبیعی برای شما باشد. شما می توانید موهای خود را در خانه تان رنگ کنید. در نتیجه شما باید چند گام ساده را دنبال کنید.

باید گل های آبی آن را به آب اضافه کنید و بجوشانید. بعد از آن، شما باید آن را به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید و سپس صاف کنید. بنابراین استفاده از این رنگ موی طبیعی بسیار عالی خواهد بود ، چون شما همچنین می توانید موهای صافی نیز داشته باشید.

————————————————————-

آشنایی با خواص گل ختمی و فواید دارویی آن
*****

————————————————————

دسته ای از گلهای بنفش آبی رنگ این گیاه را در آب داغ بجوشانید. بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه بماند. پپ و بعد از سرد شدن، آن را به یک بطری بریزید. موهای خود را با آن اسپری کنید و اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه بماند و موهای خود را شامپو کنید و بعد با آب بشویید.

هایلایت زرد رنگ روی موهای خاکستری شما بوجود می آید، با این رنگ کردن ساده، یک تغییر زیبا به دست خواهید آورد.

شما می توانید از آن، به هر اندازه که می خواهید استفاده کنید تا هایلایت های زرد پنهان را نگه دارید. هفته ای دو بار از آن استفاده کنید تا یک رنگ زیبا به دست آورید، بدون این که به موهایتان آسیب بزنید!

– یکی از مشکلات عمده با موهای مجعد این است که به راحتی به هم پیچیده می شود و باز کردن گره ها یکی از سخت ترین کارها است. می توانید با جوشانده این گیاه به اهداف درمانیتان برسید. با مرطوب کردن حلقه های خشک موها، آنها را سریعاً آزاد و نرم کنید.

۱۵- بهبود سلامت پوست

گل ختمی باعث بهبود سلامت پوست می شود. در این حالت، گل ختمی پوست شما را به پوستی نرم و درخشان و مرطوب تبدیل می کند.

هم چنین پوست شما را مرطوب و از حضور خشکی پوست جلوگیری خواهد کرد. برای این کار، شما می توانید یک ماسک پوست با اضافه کردن ترکیبات طبیعی دیگری مانند روغن زیتون، ماست و عسل برای رسیدن به زیبایی و پوست سالم استفاده کنید.

– عصاره این گیاه برای آبرسانی پوست، نگه داشتن رطوبت و نرم کردن پوست شناخته می شود. این نرم کننده غیر چرب به خاطر نرم کنندگی اش شناخته شده است و آن را به یک درمان خانگی برای پوست های خشک تبدیل کرده است.

عصاره آن همچنین به پوست انعطاف پذیری و کشسانی می دهد و آن را جوان و درخشان نگه می دارد.

– فعالیت های ضد التهابی ریشه های گل ختمی واقعاً قابل تحسین است. آزمایش های انجام شده در طول دهه ۱۹۶۰ نشان دادند که این ریشه ها پتانسیل آزاد کردن شرایط مختلف پوست را دارند، از جمله برامدگی هایی که با اگزما و پسوریازیس همراه هستند را نیز از بین خواهند برد.

هم چنین شما می توانید بریدگی ها، خراش و زخم های کوچک را با استفاده از ریشه های این گیاه التیام ببخشید.

 

آشنایی با خواص گل ختمی و فواید دارویی آن

 

آشنایی با خواص گل ختمی و فواید دارویی آن
*****

خواص ریشه ختمی

– ناراحتی های پوستی را برطرف می کند و پوست را نرم می کند.

– سرفه های خشک را از بین می برد.

– تب را پائین می آورد.

– اسهال خونی را درمان می کند.

– ادرار را زیاد می کند.

– ترشحات عادت ماهیانه را تا مقداری برطرف می کند.

– تورم را رفع می کند.

– ناراحتی های دستگاه ادراری را برطرف می کند.

– قند خون را تنظیم می کند.

 

خواص برگ ختمی

– ضماد برگ ختمی در برطرف کردن دمل ها و ورم پستان و روم معده مؤثر است .

– برای التیام شکستگی ها، برگ ختمی را به صورت ضماد درآورده و روی محل شکستگی بگذارید.

– ضماد برگ ختمی در برطرف کردن درد سیاتیک مفید است.

– رعشه را برطرف می کند.

– ورم بناگوش را می توان با ضماد برگ ختمی درمان کرد.

 

آشنایی با خواص گل ختمی و فواید دارویی آن

 

آشنایی با خواص گل ختمی و فواید دارویی آن
*****

طرز استفاده از گل ختمی

یک قاشق غذاخوری گل ختمی را در قوری بریزید و روی آن آب با دمای ۷۰ یا ۸۰ درجه ریخته و اجازه دهید که به مدت ۱۵ دقیقه دم بکشد. در صورت تمایل می توانید آن را با کمی عسل شیرین کنید.

برای دم کردن ریشه این گیاه ابتدا ریشه آن را تمیز کرده و در یک لیتر آب جوش ریخته و اجازه دهید که به مدت ۳۰ دقیقه دم بکشد. پس از سرد شدن آن را از صافی عبور داده و در صورت تمایل با عسل شیرین کنید.

 

عوارض مصرف گل ختمی

گل ختمی می‌تواند در فرآیند فرآوری استامینوفن در بدن تاثیر بگذارد؛ هرچند این تاثیرگذاری احتمالا بسیار ضعیف است اما حتما قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید. زنان باردار و مادران شیرده باید از زیاد خوردن گل ختمی پرهیز کنند. کسانی که سرد مزاج هستند باید ختمی را همراه با عسل بخورند.

 

admin♥
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
تهران خیابان پیروزی، خیابان 21متری دهقان، خیابان نجف پور، پلاک83
77439684 021
atariyas83@gmail.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X