حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

آشنایی با خواص سرخارگل و فواید دارویی آن

آشنایی با خواص سرخارگل و فواید دارویی آن

 

در این مطلب با خواص سرخارگل و فواید دارویی آن آشنا خواهیم شد؛ با ما همراه باشید.

 

آشنایی با گیاه سرخارگل

گیاهی است علفی، چند ساله و مقاوم که ارتفاع آن به ۶۰ تا ۱۸۰ سانتی متر نیز می رسد. ساقه های آن راست و محکم، شاخه دار، کرک دار یا بدون کرک هستند.  گیاه سرخارگل در اواخر پائیز به گل می نشیند. برگ های آن پایه تخم مرغی، نوک تیز و دندانه دندانه هستند. برگ های ساقه ای در پایین دم برگ دار و در بالا بدون دم برگ هستند. ۷ تا ۲۰ سانتی متر طول و ۱/۵ تا ۸ سانتی متر پهنا دارند. خوشه های گل ۱/۵ تا ۳ سانتی متر طول و ۵ تا ۱۰ میلی متر پهنا دارند و به رنگ بنفش هستند. طول میخک ها ۹ تا ۱۳ میلی متر است. تارهای گرداگرد میوه یک تاج کوتاه تحتانی با دندانه های یک اندازه دارد. دانه های گرده نیز به رنگ زرد، ۱۹ تا ۲۱ میکرو متر قطر دارند.
دارای ریشه‌ای منفرد با چندین شاخه فرعی می‌باشد. گل های آن منفرد و به رنگ بنفش مایل به صورتی هستند. سرخارگل گیاه بومی آمریکای شمالی است و در اروپا کشت می‌شود.در ایران بصورت کاشته شده یافت می‌شود.
قسمت مورد استفاده گیاه بخش هوایی خشک شده یا تازه آن است.
آشنایی با خواص سرخارگل و فواید دارویی آن

خواص سرخارگل و مزایای بهداشتی و درمانی آن

 

۱- تقویت سیستم ایمنی

بهبود سیستم ایمنی یکی از مزیت‌های مفید سرخارگل است. یک سیستم ایمنی سالم، نقش مهمی در محافظت از بدن در برابر بیماری‌ها و سرماخوردگی ایفامی‌کند. نوشیدن چایسرخارگل نیز فرآیند درمان را تسریع‌می‌کند.

۲- خواص گیاه سرخارگل برای پیشگیری از سرطان

نتیجه ی مطالعات نشان می دهد استفاده از سرخارگل می‌تواند خطر سرطان مغز را کاهش‌دهد. فوتوکمیکال‌های موجود در در این گیاه دارای خواص دارویی هستند. همچنین گیامایه‌های سرخارگل توانایی مبارزه با تومورها را دارند.

۳- تسکین درد

سرخارگل یک مسکن درد طبیعی قوی محسوب‌ می‌شود. نوشیدن چای سرخارگل در تسکین دردها و بیماری‌های مختلف مانند سردرد، تبخال، سرخک، سوزاک، گلودرد، مارگزیدگی، ورم لوزه، شکم‌درد و دندان‌درد موثر است.

۴- خواص سرخارگل برای کاهش التهاب

سرخارگل با داشتن خواص ضدالتهاب می‌تواند در رفع التهاب ناشی از عوامل مختلف مانند سم‌ها، اضطراب و کم‌خوابی موثر باشد. برای کاهش التهاب، باید سرخارگل را منظم مصرف کنید. نوشیدن گیاه سرخارگل به افرادی که باید با شرایط التهابی مزمن مانند روماتیسم مفصلی مبارزه‌کنند توصیه‌می‌شود.

۵- بهبود عملکرد دستگاه گوارش

سرخارگل نیز مانند خیلی از گیاهان می‌تواند وضعیت‌های مختلف مربوط به دستگاه گوارش و معده را تسکین‌دهد. این گیاه با داشتن خواص ملین و آرام‌بخش، می‌تواند به‌عنوان یک درمان خانگی برای یبوست به‌کار رود. روزانه دو فنجان چای سرخارگل بنوشید تا به‌میزان قابل‌توجهی تسکین‌یابید. هرگز، روزانه بیشتر از دو فنجان چای اکیناسه ننوشید زیرا مصرف بیش‌ازحد آن، نتیجه عکس دارد.

 

آشنایی با خواص سرخارگل و فواید دارویی آن

 

۶- خواص سرخارگل برای بهبود سلامت روانی

گیاه سرخارگل نه تنها دارای فواید سلامتی برای جسم است بلکه فواید سلامتی روانی متعددی نیز دارد. سرخارگل برای درمان اختلالات عاطفی مانند افسردگی، اضطراب و فوبیای اجتماعی به کار می رود.

۷- درمان عفونت

سرخارگل درمانی عالی برای عفونت‌ محسوب‌می‌شود.نوشیدن چای سرخارگل یا استفاده از کرم دارویی اکیناسه (نام دیگر گیاه سرخارگل) می‌تواند خطر پیشرفت عفونت‌های واژن را کاهش‌دهد. سرخارگل در درمان تبخال دستگاه تنفسی، عفونت‌های خونی، مالاریا، بیماری لثه، حصبه، سیفلیس، عفونت قارچی واژن و عفونت‌های دستگاه ادراری مؤثر است.

۸- خواص سرخارگل برای مبارزه با ویروس‌ها و باکتری‌ها

ویروس‌ها و باکتری‌ها عامل ایجاد بسیاری از بیماری‌ها در بدن ما هستند. یکی از فواید شگفت‌انگیز سرخارگل مبارزه با ویروس‌ها و باکتری‌ها می باشد. مصرف منظم سرخارگل می‌تواند با افزایش تولید سلول‌های سفید خون، سیستم ایمنی بدن را تقویت‌کند. همچنین، اکیناسئین فراوان موجود در سرخارگل توانایی جلوگیری از حمله ویروس‌ها و باکتری ها به سلول‌های سالم را دارد. برای کشتن ویروس‌ها و باکتری‌ها، سرخارگل باید به صورت طبیعی یا به‌شکل مکمل مصرف‌شود.

۹- حفظ سلامت دهان و دندان

سرخارگل برای سلامت دهان و دندان نیز مفید است. مصرف منظم سرخارگل می‌تواند خطر ورم لثه که یک عفونت باکتریایی است را کاهش‌دهد. همچنین، نوشیدن چای سرخارگل یا مصرف مکل‌های آن می‌تواند به حفظ سلامتی و قدرت دندان‌های شما کمک‌کند.

۱۰- خواص سرخارگل برای درمان زخم‌

برای تسریع زمان بهبود و فرآیند درمان زخم از سرخارگل استفاده‌ کنید. استفاده از سرخارگل می‌تواند به رهایی بدن از باکتری و فرآیند درمان زخم‌ها کمک‌کند.

 

آشنایی با خواص سرخارگل و فواید دارویی آن

 

۱۱- درمان آنفولانزا و سرماخوردگی

استفاده از سرخارگل می‌تواند علائم آنفولانزا و سرماخوردگی مانند آبریزش بینی را کاهش‌دهد. این فایده سرخارگل به دلیل خواص ضدباکتری آن است. به محض اینکه متوجه علائم آنفولانزا و سرماخوردگی شدید، می توانید چای سرخارگل بنوشید.

سرخارگل همچنین به دلیل داشتن خواص تقویت‌کننده سیستم ایمنی و خواص ضدالتهابی، درمان خانگی موثری برای گلودرد محسوب‌می‌شود. همچنین، نوشیدن سرخارگل در درمان بسیاری از مشکلات تنفسی مانند سینوزیت، آنفولانزا، سرماخوردگی، خناق، سیاه‌سرفه و دیفتری مؤثر است.

۱۲- خواص سرخارگل برای درمان آلرژی

اگر علائم حساسیت فصلی دارید، نوشیدن چای اکیناسه می‌تواند شما را تسکین‌ ‌دهد. برای مثال، چای سرخارگل می‌تواند بعضی از علائم تب یونجه مانند آبریزش چشم، مشکلات تنفسی و آبریزش بینی را درمان‌کند. بسیاری از داروهای تجویزی معمول برای حساسیت‌های فصلی ممکن است باعث خواب‌آلودگی شوند. چای سرخارگل به‌ دلیل خواص شگفت‌انگیز گیاه سرخارگل، جایگزینی مناسب برای این داروهاست.

۱۳- تسکین سردرد و میگرن

مصرف مقداری مکمل سرخارگل یا نوشیدن چند فنجان چای آن می‌تواند باعث تسکین سردرد شود. آلکیلامید موجود در سرخارگل به دلیل داشتن خواص آرام‌بخش، فشار عصب مغز را کاهش‌ می‌دهد. این گیاه می‌تواند با تسکین رگ‌های خونی، درد را کاهش‌ دهد.

۱۴- خواص سرخارگل برای تسکین محل گزیدگی حیوانات

این مزیت به دلیل خواص ضدالتهابی سرخارگل است. تعجب‌آور نیست که سرخپوستان سرخارگل را یک درمان گیاهی طبیعی مؤثر برای گزش حشرات سمی و مار می‌دانستند.

۱۵- کاهش درد دندان

مصرف سرخارگل یا نوشیدن چای آن می‌تواند درد دندان را تسکین‌دهد.

 

آشنایی با خواص سرخارگل و فواید دارویی آن

 

۱۶- خواص سرخارگل برای درمان هاری

هاری یک بیماری التهابی در مغز انسان است و توسط ویروس هاری ایجاد می‌شود. نتایج مطالعات نشان می دهد مصرف مکمل‌های سرخارگل یا نوشیدن چای آن می‌تواند به ازبین‌بردن علائم هاری کمک‌کند.

۱۷- کاهش خطر بیماری وبا

وبا یک بیماری خطرناک است که در صورت درمان‌‌نشدن می تواند در عرض چندساعت باعث مرگ شود. نوشیدن روزانه چای سرخارگل به کاهش خطر وبا کمک‌می‌کند. گیاه سرخارگل توانایی حفظ تعادل مایعات را در بدن دارد.

۱۸- خواص سرخارگل برای پوست

– آکنه یک وضعیت پوستی رایج است که معمولا در جوانان و نوجوانان دیده‌می‌شود. زنان، برای درمان آکنه و جلوگیری از بروز آن، از کرم‌های آکنه که حاوی عصاره ارگانیک گیاه سرخارگل هستند استفاده‌ می‌کنند. در صحبت‌کردن از فواید زیبایی شگفت‌انگیز سرخارگل، باید از آن به عنوان یک درمان خانگی آکنه و جلوگیری از بروز آن یادکنیم. سرخارگل می‌تواند به کاهش آکنه با از بین‌بردن باکتری و کاهش ورم بافت‌های پوست کمک‌کند.

– این گیاه می‌تواند مانند یک ضدعفونی‌کننده موضعی عمل‌کند. درمان سوزش پوست یکی از فواید شگفت‌انگیز سرخارگل است. به همین دلیل است که تنتور، پودر یا کرم سرخارگل در درمان جوش، دانه، زخم‌های کوچک، بریدگی و سوختگی به‌کار می‌روند. استفاده از سرخارگل در نواحی آسیب‌دیده پوست می‌تواند بازسازی سلولی را بهبود بخشد در نتیجه سرعت فرآیند درمان را بیشتر کند. استفاده از این گیاه در کاهش قرمزی، التهاب و ناراحتی پوست موثر است. استفاده از کرم سرخارگل به افراد مبتلا به اگزما توصیه‌می‌شود.

– عصاره‌ سرخارگل در کاهش چین‌وچروک پوست مفید است که این یکی از فواید زیبایی شگفت‌انگیز این گیاه به‌شمارمی‌رود. تانین‌های موجود در سرخارگل به دلیل داشتن خواص سفت‌کننده، این ویژگی را در این گیاه به وجود می‌آورند. برای اینکه پوست تان جوان و زیبا به‌نظر برسد، فقط باید عصاره سرخارگل را به پوست‌تان بزنید یا چای سرخارگل بنوشید.

۱۹- خواص سرخارگل برای سلامتی مو

– سرخارگل نه تنها برای پوست بلکه برای مو نیز مزایای شگفت‌انگیزی دارد. این گیاه یک درمان خانگی موثر برای شوره است زیرا دارای خواص ضدمیکروبی است. استفاده از سرخارگل، خارش پوست و سوزش ناشی از شوره را نیز خنثی می‌کند. می‌توانید از چای سرخارگل به‌عنوان یک پاک‌کننده طبیعی مو استفاده‌کنید یا برای خلاصی از شوره، شامپوی حاوی سرخارگل را بخرید.

– سرخارگل در تقویت رشد و کنترل ریزش مو موثر است. مصرف یا استفاده منظم گیاه سرخارگل می‌تواند مو را ضخیم‌تر کند. توصیه‌می‌شود زمانی که چای سرخارگل را بر مو و پوست سر می‌گذارید، برای افزایش جریان خون در پوست سر و تقویت فولیکول‌های مو، مو و پوست سر را ماساژ دهید.

– براق کردن مو یکی از فواید گیاه سرخارگل است. ترکیب مقداری روغن درخت چای و تنتور سرخارگل می‌تواند یک ماسک مو عالی بسازد. علاوه‌بر روغن درخت چای، تنتور سرخارگل می‌تواند با چند قطره ژل آلوئه‌ورا نیز ترکیب‌شود. هم روغن درخت چای و هم ژل آلوئه‌ورا دارای خواص مرطوب‌کنندگی هستند. سرخارگل در مبارزه با باکتری عامل شوره یا عفونت‌های پوست سر موثر است. استفاده از سرخارگل، جلایی سالم را به موی‌هدیه‌می‌کند.

 

آشنایی با خواص سرخارگل و فواید دارویی آن

 

طریقه تهیه سرخارگل

گیاه سرخارگل را می‌توان در بیشتر داروخانه‌ها و فروشگاه‌های سلامت طبیعی به شکل تنتور، عصاره، پماد، قرص یا کپسول پیداکرد.

 

 

عوارض جانبی مصرف اکیناسه (سرخارگل)

درصورت حساسیت داشتن به گیاهانی مانند گل همیشه بهار، کهنه‌واش، گل مروارید، گل داوودی، مصرف سرخارگل ممکن‌است باعث واکنش حساسیتی در شما شود. عوارض جانبی مصرف زیاد سرخارگل شامل مشکلات گوارشی، گیجی و تهوع است. برای اطمینان، می‌توانید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

زنان باردار و مادران شیرده نباید این گیاه را مصرف‌کنند.

گیاه سرخارگل توانایی تقویت سیستم ایمنی را دارد؛ بنابراین، چای سرخارگل یا مکمل آن برای افرادی که داروی سرکوب‌کننده‌های ایمنی مصرف‌می‌کنند توصیه‌نمی‌شود.

 

 

admin♥
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
تهران خیابان پیروزی، خیابان 21متری دهقان، خیابان نجف پور، پلاک83
77439684 021
atariyas83@gmail.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X